Turkiška pirtis ir jos įrengimas

Kontaktai

[email protected]

+370 694 07 550

Įsimintos prekės  

(tusčia)

Daugiau info

 

 

TURKIŠKA PIRTIS IR JOS ĮRENGIMAS

Garinė, arba turkiška, pirtis dar kitaip vadinama „chamama“ (arabiškai žodis „cham“ reiškia „kaitra“). Gerai nežinoma, kada atsirado pirma turkiška pirtis, tačiau daugelyje šaltinių kalbama apie tai, kad šių pirčių pasirodymas susijęs su romėnų termomis. Per garinių pirčių egzistavimo istoriją Turkijoje susiformavo ištisa garinės pirties filosofija, susidedanti iš skirtingų tradicijų bei apeigų. Pagrindinis turkiškos pirties filosofijos principas – tai, kad joje atsigauna ne tik kūnas, bet ir siela. Šios filosofijos gerbėjai tiki, kad turkiška pirtis padeda iš kūno išvyti piktąsias dvasias ir padaryti savo sielą švarią.

Vienas iš įdomesnių turkiškos pirties ypatumų – tai, kad jose negalima kaitintis visiškai nuogiems. Praustis joje priimta apsijuosus liemenį ir šlaunis rankšluosčiu, o vyrai ir moterys prausiasi skirtingose patalpose. Įdomu, jog anksčiau privilegija kaitintis visiškai nuogoms būdavo teikiama nekaltoms mergelėms.

Turkiškos pirties patalpos turi savitus ypatumus, besiskiriančius nuo kitų pirčių. Klasikinė turkiška pirtis sudaryta iš penkių patalpų. Pirmoji, į kurią ateina žmogus, yra persirengimo patalpa. Joje tvyro apie 30ºC temperatūra ir ten telpa apie kelias dešimtis žmonių. Šioje patalpoje galima sušilti ir pasiruošti įžengti į kitas patalpas, kuriose temperatūra vis aukštesnė. Paskutinė patalpa – karščiausia, joje temperatūra siekia 100ºC.

Turkiškos pirties skirtumas nuo rusiškos yra tas, kad rusiškoje pirtyje garai gaunami pilant vandenį ant akmenų, o turkiškoje – ant akmeninių grindų, kurios nuo oro įkaista iki 60ºC. Lubos garinėje pirtyje yra kupolo formos, tad garai, virtę vandeniu, nelaša, o nuteka žemyn. Turkiškos pirtys turi tris baseinus – vienas su šaltu vandeniu, kitame vanduo kiek šiltesnis, o trečiame šiltas. Apie turkišką pirtį galima pasakyti, kad ji yra labai patogi ir graži.

Kartais ginčijamasi, kokia pirtis geresnė: rusiška, turkiška ar suomiška. Šie ginčai beprasmiai, nes neįmanoma vienareikšmiškai atsakyti, kokia pirtis geresnė, kadangi kiekviena iš jų turi savus privalumus ir trūkumus. Tačiau bet kuriuo atveju turkiška pirtis sveikatai teikia ne mažesnę naudą nei kitos pirčių rūšys.

Turkiška pirtis statoma iš marmuro, stiklo ar koklių, kadangi dėl didelės drėgmės kitokioms medžiagoms būtų sunku atlaikyti tokius vandens kiekius.